Navigácia

Obsah

Letná škola - Čelovce 2021

Typ: ostatné
Letná škola - Čelovce 2021 LETNÁ ŠKOLA
Na prelome júla a augusta sa v Čelovciach konala letná škola organizovaná občianskym združením Romano Kher - Rómsky dom v spolupráci s obcou Čelovce a miestnymi TSP. Škola bola určená hlavne deťom so sťaženým prístupom k internetu/počítaču počas pandémie Covid19.

LETNÁ ŠKOLA 

Na prelome júla a augusta sa v Čelovciach konala letná škola organizovaná občianskym združením Romano Kher - Rómsky dom v spolupráci s obcou Čelovce a miestnymi TSP. Škola bola určená hlavne deťom so sťaženým prístupom k internetu/počítaču počas pandémie Covid19. Letnej školy sa  zúčastnilo sa 19 detí z obce a organizátorom pomáhali aj dve dobrovoľníčky z obce. Počas týždňa toho deti zažili viac než dosť. Veď posúďte sami. 

 

SPRÁVNE ČISTENIE ZÚBKOV

Zdravé regióny sú organizácia, ktorá sa venuje zdravotnej osvete v marginalizovaných rómskych komunitách. Ich cieľmi je napríklad zníženie bariér v prístupe k zdravotnej starostlivosti, zvýšenie zdravotnej gramotnosti. Z komunity je vybraná asistentka/asistent podpory zdravia, ktorá absolvuje sériu školení a potom svoje vedomosti aplikuje v svojej komunite. 

V letnej škole v Čelovciach sme mali možnosť spolupracovať s regionálnou koordinátorkou a lokálnymi asistentkami podpory zdravia v rámci projektu Zdravé regióny, ktoré deťom ukázali správnu starostlivosť o zúbky, vysvetlili dôležitosť zdravej stravy (žiadne cukríky!) a na veľkom modely zubov si deti správne čistenie aj vyskúšali. 

Vďaka spolupráci s Curaprox Slovensko si deti mohli domov odniesť zubnú kefku alebo pastu a pexeso s inštrukciami o správnej zubnej hygiene, keby náhodou zabudli. 

Dúfame, že si decká na letnú školu spomenú aspoň každé ráno a večer pri umývaní zúbkov! 

 

LOKÁLNA GEOGRAFIA 

V lete nie je jednoduché deti udržať 20 detí na uzde a už vonkoncom nie sedieť v “triede” a učiť sa. V strede týždňa sme preto zobrali skupinu na túru v okolí ich Čeloviec. Vybrali sme sa na opavskú vyhliadku - čo bola takmer 8 kilometrová túra. Miestami to bolo trápenie a vlastne sme dosť radi, že nikto neskončil s úpalom. Bola to ale dôležitá lekcia, ktorú by sme v triede určite nedokázali odovzdať tak efektívne - ak niečo chceš, nie vždy to bude ľahká cesta a niekedy sa bude treba aj premôcť, ale nakoniec to bude stáť za to. 

Deti sa naozaj tešili z výhľadu, povedali sme si kde ležia Čelovce, pomenovali sme si okolité obce, videli sme Veľký Krtíš aj solárne panely. Dole sme išli skratkou a silu nám dodávala predstava obedu, ktorý nás čakal v komunitnom centre :)

 

LAVENIRE - EXKURZIA V MIESTNOM PODNIKU

Vo štvrtok 29. júla sme spolu s kosihovskými deťmi navštívili firmu LAVENIRE, ktorá v Dolných Plachtinciach vyrába okná a dvere, ktoré sa potom vyvážajú do Francúzska, ale aj na Slovensko a okolitých krajín. Deti mali možnosť vidieť ako vyzerá práca u jedného zo zamestnávateľov v regióne. Ladislav Kremničan z Veľkého Krtíša ukázal deťom celú výrobu, všetky stroje, počítače a hlavne pracovníkov, ktorí ich obsluhujú a okná vyrábajú. Deti videli aj časť kancelárií a samozrejme aj priestor na prestávku. 

Na záver pripravil pán Kremničan skrutky a vŕtačky a každé dieťa si tak prácu so strojmi mohlo vyskúšať. Betka, ktorá ako prvá zodpovedala záverečnú kvízovú otázku o spoločnosti vyhrala čokoládu a exkluzívne stretnutie s majiteľom firmy v jeho kancelárii. Deťom sa všetok frmol okolo výroby veľmi páčil a hneď po exkurzii sa niektoré už hlásili do služby.      

Po výlete sme ako súčasť exkurzie mali v reštaurácii v Čebovciach už pripravený obed - pizzu Hawai. 

 

VEĽKOLEPÝ ZÁVER


Piatok 6.augusta sa Čelovčania a Čelovčanky stretli s kosihovskými deťmi, ktoré navštevovali našu letnú školu v Kosihovciach. 

 

Program sme tradične začali rozcvičkou. Nasledovalo tanečné vystúpenie pod taktovkou našich dobrovoľníkov z Hodejova a Bardejova. Deti, ktorým sa tanečné vystúpenie páčilo, sa mohli naučiť aj ďalšie tance na tanečnom workshope. Účastníci a účastníčky sa vládali učiť nové a nové tance až úplne do konca. 

 

Potom nás čakal dlho očakávaný futbalový zápas medzi domácimi Čelovcami a hosťami z Kosihoviec. Domáci v zápase utŕžili trpkú prehru. Z veľkej časti to mohlo byť aj kvôli tomu, že niektorí kľúčoví hráči a hráčky sa zabudli na skákacom hrade a ani si nevšimli, že sa nejaký zápas hral.

 

Z letnej školy sa veľmi tešíme a dúfame, že sa uvidíme aj na budúci rok!


Vytvorené: 30. 8. 2021
Posledná aktualizácia: 30. 8. 2021 9:39
Autor: Správce Webu