Navigácia

Obsah

Advent 2018 Čelovce

Typ: ostatné
Advent – čakanie príchodu najkrajších sviatkov roku Vianoc.
Začal Advent. A s ním aj predvianočný zhon. Skutočná hodnota tohto sviatku však kdesi uviazla. Stačí pritom málo, aby sme ju dokázali oživiť a udržali aj pre ďalšie generácie.
Advent je čas modlitieb, pokánia, čítania Písma svätého, veriaci častejšie pristupujú k sviatostiam. Zároveň je to aj čas nádeje a radosti. V adventnom období si kresťania pripomínajú jednak udalosti spred viac ako 2000 rokov, keď ľudia očakávali narodenie Pána podľa proroctiev, ako aj Pánov nový príchod na konci vekov.
Významným symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ..
1. sviečka – zapaľuje sa na prvú adventnú – železnú – nedeľu. „NÁDEJ“ zapaľuje ju najmladšie dieťa rodiny.
2. sviečka – zapaľuje sa na druhú adventnú – bronzovú – nedeľu. „MIER „ zapaľuje ju najstaršie dieťa rodiny.
3. sviečka – zapaľuje sa na tretiu adventnú – striebornú – nedeľu. „PRIATEĽSTVO „ zapaľuje ju matka rodiny.
4. sviečka – zapaľuje sa na štvrtú adventnú – zlatú – nedeľu. „LÁSKA „ zapaľuje ju otec rodiny.
Veniec je symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. V Biblii sa hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, ktorý je očakávaný a prichádza zároveň ako víťaz, kráľ a osloboditeľ. Svetlo z horiacich sviec symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je "svetlo sveta".

Sviečky na adventnom venci sa zapaľujú nielen v kostoloch, ale i v kresťanských rodinách, nemocniciach či iných zariadeniach.
Pokúsme sa nadchádzajúce dni nepokaziť si zhonom a naháňaním po obchodoch, a skúsme zachovať duchovný obsah adventu –radosť, lásku, úsmev, pohladenie, bozk a pochopenie.


Vytvorené: 9. 12. 2018
Posledná aktualizácia: 9. 12. 2018 10:13
Autor: Správce Webu