Navigácia

Obsah

Spoznávaj nepoznané, objavuj neobjavené krásy Slovenska „ Čelovce“

Typ: ostatné
Spoznávaj nepoznané, objavuj neobjavené krásy Slovenska „ Čelovce“ Hont je región Slovenka, ktorý je v porovnaní s inými regiónmi ešte stále málo objavovaný. Poznajú ho síce znalci ľudovej kultúry Slovenka etnografi, či pamiatkári, ale tento región ešte stále nie je a ani tak skoro nebude cieľom dovoleniek a turizmu a preto je našim cieľom ukázať región Hontu aspoň takouto cestou.


Čelovce – malebná dedinka, ktorá sa v minulosti nazývala Hontianske Čelovce sa nachádza na juhovýchodnom okraji Krupinskej vrchoviny, v doline Čelovského potoka s počtom obyvateľov cca 450 a rozlohou 3 687ha čo je najväčšia katastrálna výmera v okrese Veľký Krtíš.

Čelovce, Sucháň, Hrušov, Brhlovce,  Badáň, - dediny, ktoré predstavujú minulosť a súčasnosť daného regiónu a cieľom je pritiahnuť návštevníkov na krátku návštevu a ukázať im ako sa žilo voľakedy a ako sa žije dnes .

Návštevy turistov v týchto obciach môžete spočítať na jednej ruke v priebehu roka ale zato, keď už zavítajú, tak sú unesení a vo vytŕžení. A bolo tomu tak aj v jeden krásny májový deň, keď do malebnej dedinky Čelovce zavítali českí turisti priamo zo stovežatej Prahy. Hneď po príchode sa ich ujal sám starosta, ktorý ich privítal tak ako sa patrí „ chlebom a soľou a poprial im krásny  a ničím nerušení pobyt. Po privítaní si turistov vzala do parády p. Chovanová, ktorá ich oboznámila s priebehom programu. Od obecného úradu sa pomalým krokom pohli dedinou a ich prvé zastavenie bolo pri obhliadke a návšteve kostolíkov./ katolícky a evanjelicky/. Pomalým krokom sa presúvali do stredu dediny kde svoje umenie prezentoval p. Čičmanec, s praktickou ukážkou pri výrobe kočíkov a malou výstavkou svojich prác. Musím podotknúť, že p. Čičmanec je držiteľom značky „ Regionálny produkt HONT „/ produkt je certifikovaný a spĺňa kritérium originality, kvality, šetrnosti k prírode a jedinečnosti spojenej s regiónom Hontu /. Od jemnej práce s prútim sa celý sprievod pomaly presunul ku kováčskej dielni, kde pánom na slovo vzatým je umelecký kováč p. Pixiades, ktorý kováčskym náradím pracuje ako so slamkami. Aj p. Pixiades je podobne ako p. Čičmanec držiteľom značky „ Regionálny produkt HONT“. No a aká by to bola exkurzia, keby nemohli turisti navštíviť miestnu a vychýrenú pálenicu, no prinajmenšom trochu od veci. A tak sa návštevníci presunuli priamo do obecnej pálenice, kde im p. Benko presne vysvetli ako sa pálenka páli. Odborný výklad o pálení pálenky ukončili ochutnávkou tých najlepších vzoriek / a verte že boli prvotriedne/.  A aby turistom nie len chutilo ale bolo im aj veselo a do spevu o to sa postaral p. Kladivík ktorý svojou hrou na heligónke zaujal všetkých . Všetci účastníci exkurzie ale ešte netušili, že ich čaká zlatý klinec programu a to návšteva Ľudového domu. Tu sa dozvedeli a spoznali históriu a súčasnosť našej obce a mohli si dosýta vychutnať miestne špeciality ako sú lokše a pagáčiky, ktoré im v čelovských krojoch ponúkli p. Kladivíková, s jej dvoma dcérami a to Diankou a Anetkou . Všetci protagonosti  májovej exkurzie mimo turistov to je jasné prezentovali svoje práce, zručnosti a zábavu ako inak jedine v čelovských krojoch. Po trojhodinovom programe spojenom s ukážkami histórie a súčasnosti odchádzali českí turisti plní dojmov a zážitkov a pri odchode si už rezervovali nový termín návštevy a to v septembri t.r. Budeme sa tešiť.

 Máme za sebou jeden úspešný deň, ktorý by sa neuskutočnil, keby sa o to s elánom, láskou a ochotou nepričinili všetci, ktorí svoje práce, výrobky reprezentovali na vysokej úrovni sú to p. Chovanová, ktorá bola hlasom a sprievodkyňou, p. Čičmanec,- košikár p. Pixiades,- umelecký kováč p. Benko –správca pálenice, p. Kladivík – heligonkár, p.Mihaľkinová a p. Lekýrova – pečenie lokší p. Kladivíkova s dcérami Diankou a Anetkou a za to im patrí veľká vďaka. Ďakujeme.

 

 

Starosta obce Čelovce
Ján Petroch 


Vytvorené: 29. 8. 2017
Posledná aktualizácia: 29. 8. 2017 9:54
Autor: Správce Webu