Navigácia

Obsah

„TVORILKOVO“ – remeselno – vzdelávací tábor pre deti v Čelovciach

Typ: ostatné
„TVORILKOVO“ – remeselno – vzdelávací tábor pre deti v Čelovciach V dňoch 22.-26.augusta 2016 sa v našej obci Čelovce uskutočnil denný remeselno – vzdelávací tábor pre deti „TVORILKOVO“. Po týždni plnom nových skúseností, radosti, zábavy a priateľstva by sme sa radi s našimi zážitkami podelili aj s Vami.

Naše „TVORILKOVO“ bolo realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky program „Kultúra národnostným menšín 2016“, s podporou Obecného úradu v Čelovciach, s neoceniteľnou pomocou Kultúrneho spolku Victoria Želovce, Mgr. Anity Galčíkovej a Evanjelickej cirkvi a.v., ktorá nám poskytla priestory miestneho Zborového domu.

            Do tábora sa prihlásilo veľa detí z našej obce, ale aj prázdninujúce deti z iných obcí, no zúčastniť sa ich mohlo len 30. Od pondelka do piatku sme mali veľmi bohatý program. Pondelok sme si nazvali „Papierové šialenstvo“. V rámci tvorivých dielní mali deti možnosť vyskúšať si rôzne výtvarné techniky: servítkovú techniku – decoupage, Quilling techniku -  práce s papierom. Decká vytvorili množstvo hodnotných výtvarných prác a venovali sa aj technike vypaľovania do dreva. Prostredníctvom KS Victoria nás svojou návštevou potešila slečna Rita Hívešová, ktorá sa spolu so svojim kolegom trpezlivo deťom venovali pri rôznych kreatívnych aktivitách. V utorok sme začali spoznávať tradičné remeslá našich predkov. Navštívil nás p. Janko Čičmanec, ktorý s veľkým nasadením, ale predovšetkým láskavou trpezlivosťou zasväcoval deti umeniu košikárstva. S väčšou, či menšou pomocou si deti domov odniesli aspoň jeden vlastnoručne upletený košík. Striedavo však mali možnosť vyskúšať si aj umenie a náročnosť tkáčskeho remesla. Na skutočných krosnách ich tomuto umeniu zaúčali manželia Kukučkovci z Bátorovej. V stredu nás všetkých svojou prítomnosťou potešil a poctil p. Vladimír Kurčík z Obeckova so svojím hrnčiarskym umením. Je pravdou, že k hrnčiarskemu kruhu si deti spočiatku sadali s veľkým rešpektom a strachom, no znovu pod trpezlivým a hlavne veľmi profesionálnym vedením pána Kurčíka sa všetkým deťom podarilo vytvoriť krásne misky, tanieriky, či krčiažky. Vo štvrtok sme znovu strávili veľa tvorivých chvíľ pod vedením Janka Čičmanca. Deti si dokončili v utorok nedokončené práce a tí šikovnejší sa odhodlali aj k náročnejším košíkom. V priebehu dňa sme sa postupne vystriedali v kováčskej dielni p. Jána Pixadesa. Tu sme sa všetci veľmi čudovali, ako železo v rozpálenej vyhni mäkne a ako ľahko sa s ním dá pracovať. Šikovné ruky pána majstra vystriedali ruky našich detí a tým odvážnejším sa aj podarilo privoňať k tomuto náročnému chlapskému remeslu a vymajstrovali niekoľko kováčskych výrobkov.      

            Počas celého týždňa všetky naše tvorivé činnosti striedali rôzne spoločenské hry a súťaže a keďže bolo krásne letné počasie, aj rôzne športové aktivity na obecných ihriskách.

            Naše celotýždňové „TVORILKOVO“ sme v piatok zavŕšili vo Veľkej Čalomiji. Tam sme vďaka vedeniu a pedagógom Základnej školy internátnej vo Veľkel Čalomiji prežili super deň. Na člnkoch sme sa všetci previezli po rieke Ipeľ, pochutili sme si na opekaných špekáčikoch a verte, že sme sa mali o čom rozprávať.

                        Čo na záver? Deti boli úžasné, každý deň sa všetkých aktivít zúčastňovali v plnom počte a prišli nás pozrieť a čo – to vytvoriť aj ich spolužiaci a kamaráti. Aj vďaka odbornému a pedagogickému dozoru Mgr. Janky Klimovej a Martiny Kováčovej deti odchádzali denne domov plné zážitkov, priateľstva, radosti a očakávania ďalšieho dňa. Celé „TVORILKOVO“ malo do minutky nabitý program plný fantázie, kreativity, zábavy a smiechu. Spolu sme tvorili, hrali sa, ale aj učili a spoznávali nové, aj rokmi zabudnuté veci. Zostáva nám veriť, že podobná tvorivá a veselá atmosféra a nálada deťom vydrží po celý školský rok a určite sa všetci tešíme na ďalšie „TVORILKOVO“.

 

                                                                                  Mgr. Janka Klimová

 


Vytvorené: 29. 8. 2017
Posledná aktualizácia: 29. 8. 2017 10:49
Autor: Správce Webu